Narodila se kniha-
V jedné písničce se zpívá:,,Dokud se zpívá ještě se neumřelo“a ve Skryjích to dobře ví.Tam zpívají a hrají jak se říká ,,o stošest.“ a nejen to.Díky obětavým jednotlivcům jsou zde organizovány také různé kulturní akce.Manželé Pavel a Jana Steidlovi dokáží strhnout ostatní nadšence. Pavel Steidl je novinář,uznávaný kytarový virtuos a hudební skladatel.Jeho manželka Jana je koncertní kytaristka,skladatelka a kytarová pedagožka. Ve Skryjích založila Vesnickou hudební školu. Pořádají s přáteli vánoční koncerty v místním kostele,jarmarky a na podzim Hudbobraní Kromě toho všeho se ve Skryjích také konal křest knihy Karla Mejstříka Diogenes a kočky. Hrdinou knihy je skryjský poustevník Václav Matoušek,nazvaný Otou Pavlem ,,Fialový“.Tulák a malíř samouk.Jeho obrazy se ještě dnes nachází v okolních obcích u soukromých majitelů. Ty jsou občas k vidění na výstavách v obci.S nápadem křtu této knihy přišel Pavel Steidl.Jako kmotři knihy se zúčastnili kromě něho-vnučka Karla Mejtříka novinářka Martina Fialková,muzikantka Dagmar Voňková a herec Jaroslav Dušek.Martina Fialková přijela na křest knihy i se svým bratrem a maminkou.Povyprávěla o tom, jak se z rukopisu,schovaném po léta v šuplíku zrodila kniha.Kniha byla vydána v chráněné dílně Lemnikáta Vlastou a Janem Urbanovými,kteří jsou Pavlovi přátelé.
volně zpracováno podle článku Lídy Faflíkové
Když jsme se s manželem o knize Diogenes a kočky dozvěděli, tak jsme jsme neváhali a okamžitě jsme si jí ve Skryjích koupili.Pochopitelně ,že se v ní nejedná o známého řeckého filosofa, ale o výše zmíněného Václava Matouška.Text této novely Karla Mejstříka je napsán velice poeticky a čte se, jak se říká,, jedním dechem „.Karel Mejstřík znal Václava Matouška osobně a vlastně příběh člověka,který žil postevnickým životem pod hradem Týřovem celých 16 let.Otovi Pavlovi,příběh toho člověka vyprávěl a on prý zřejmě na základě toho svého Fialového poustevníka napsal.Karel Mejstřík si prý Oty Pavla velmi vážil a svůj rukopis nezveřejnil.Až nyní se to podařilo a je to krásné.Nevím, není-li zde Václav Matoušek zidealizován.Mluvila jsem s různými lidmi ze Skryjí i s Týřovic,kteří si na poustevníka pamatují a ti ho vykreslili poněkud jinak..Dokonce jako člověka nevrlého,náladového a nemluvného Možná tomu tak i bylo.Novela se moc hezky čte,je tam nádherně vylíčená láska k této krajině a k přírodě. Sama si s přírodou dobře rozumím a tak mi toto nádherné podání a vylíčení jejích krás pochopitelně oslovilo.Cítil-li to vše doopravdy takhle Fialový poustevník se už nedozvíme.Myslím si,že z této novely nejvíce promlouvají pocity a láska k přírodě samotného spisovatele Karla Mejstříka .Ať už to bylo jakkoliv ,tak velký dík spisovateli,učiteli,novináři, divadelnímu režisérovi ,panu Mejstříkovi za toto vyznání.
Stále se tradovalo,že se Václav Matoušek ,alias fialový poustevník narodil v Cerhovicích okr. Beroun
Toto po létech vyvrátil pan Jindřich Vácha z Oseka u Hořovic, který nám poslal následující email:
Drazí přátelé,
děkuji Vám za překrásné fotky a za zajímavé povídání o fialovém poustevníkovi.
Jako amatérskému badateli v oblasti genealogie mi to nedalo a hledal jsem,kde se skutečně Václav Matoušek narodil.
V Cerhovicích jsem ho nenašel,zato v archivu v Třeboni je zapsána zajímavá informace z fary Radobytce.
https://digi.ceskearchivy.cz/6845/205/1626/1186/48/0
Václav Matoušek se narodil 29.9. 1883 v Jižních Čechách ,na polích Radobytckých nedaleko školní budovy,pokřtil ho pan farář Josef Cikán v kostele Radobytcích nedaleko Mirotic.
Jeho matka byla Anna Zahrádecká ,cestující nádenice z Postupic u Benešova,dcera zemřelého jana Zahrádeckého kramáře z Postupic a Ludmily roz. Horákové.Podle latinského zápisu v matrice byl za legitimního otce zapsán v roce 1885 Vincenc Matoušek kramář ,nyní řezbář v Cerhovicích,syn zemřelého Josefa Matouška provazníka z Cerhovic č. 146 a Anny Záhrubské.
V SOA je zapsáno – Vincenc Matoušek se narodil 5.4. 1854,otec Josef Matoušek mistr provaznický a měšťan z Cerhovic č. 146
matka Anna Záhrubská dcera ovčáka Václava Záhrubského z Cerhovic a Barbory roz. Nepeřené z Hlohoviček
Týřov
Dnes už jen romantická zřícenina,ale ve středověku nejpevnější hrad v kraji. Tento hrad byl pravděpodobně postaven brzy po královském hradu Křivoklátu do jehož majetku i náležel. Vyrostl zde nad Berounkou na vysokém ostrohu z vůle Václava I. před polovinou 13. stol. Tehdy představoval novinku, byl hradem francouzského kastelového typu ,který umožňoval aktivní obranu. Byl jedinečnou pevností nejen v Čechách ale i ve střední Evropě.Na rozdíl od ostatních tehdejších hradů byl schopen aktivní obrany křížovým ostřelováním nepřítele v předpolí shora z devíti okrouhlých věží. V době vzniku měl těchto 9 věží a 4 věžice. Proti nenadálému přepadení ho chránily příkré svahy a soustava hlubokých příkopů. Kromě věží měl hrad ještě dvě hranolové bašty.Vcházelo se do něj přes padací most a branou na východní straně. Pro jeho kvality si ho oblíbili čeští panovníci ,Karel IV,který ho zahrnul mezi hrady, které nemohou být z majetku koruny jakkoli zcizeny.Týřov během času zastínil nedaleký Křivoklát.Od 16. století, kdy byl hrad opuštěn se polozapomenutý pomalu začal rozpadat.Nakonec se dne 17.7. 2015 část zdi donjonu zřítila.V nedávné době proběhla konzervace zříceniny. V době záchranných prací byl vstup do hradu a bezprostředního okolí zakázán.